Thursday, November 18, 2010

Drahé Kameny - DiamantČím jiným začít blog o drahých kamenech, než tím, který je bezesporu nejproslulejším a to je samozřejmě diamant. Z mnoha hledisek je pro drahé kameny důležitá jejich tvrdost a to je jedna z hlavních deviz diamantu. Jedná se totiž o ten vůbec nejtvrdší přírodní materiál, který má také nejvyšší známou tepelnou vodivost. Je skutečně až komické, že tak drahá a vzácná věc jako je přírodní diamant je ve skutečnosti něco tak prostého a nuzného, diamant je totiž pouze krystalická forma uhlíku C, nic víc. Diamant vytváří hlavně krystalu tvarukrachlového, oktaedrické a dodekaedrické.
Přírodní diamant je možné nalézt na mnoha místech světa, ale je to extrémně nepravděpodobné. Ve skutečnosti jsou významná naleziště diamantů pouze v Africe, Austrálii, Kanadě a Rusku. Zajímavostí je, že i v ČR byl nalezen diamant. Stalo se to dokonce dvakrát a to v Dlažkovicích a v Chřáštanech.
Diamant, který je chemický skutečně naprosto čistým diamantem nemá žádnou barvu a je skutečně dokonale transparentní. Diamant je jako drahý kámen naprosto unikátní tím, že se vyskytuje ve všech barvách. Obarvení diamantu pak může způsobit jak chemická nedokonalost, nebo vada v krystalové mřížce. Je zajímavé, že různé barvy mohou zvýšit cenu diamantu, třeba sytě žlutá nebo červená. Skutečnost je takové, že většina diamantů je natolik vadná, že se nepoužívá pro šperkařské účely, to je asi 80% všech nalezených diamantů. Ty se potom použijí průmyslově. Hmotnost diamantů se udává v karátech, což je 0,2 gramu.

No comments:

Post a Comment