Záhněda je odrůda křemene. Zbarvení je světle hnědé, dýmové a tmavohnědé, někdy přechází až do čirého kříštálu, jindy do černého, téměř neprůsvitného morionu (ovšem hranice mezi záhnědou a morionem je mnohdy diskutabilní). Je průhledná, průsvitná a má vysoký lesk.
Chemické složení je stejné jako mají jiné křemeny jde o minerál oxidu křemičitého. Hustota je 2,65 g⋅cm−3.
Vzniká v hydrotermálních pegmatitech. Vznikají přímo z magmatické taveniny, anebo v závěru krystalizace z fluidní fáze (dutinové záhnědy v pegmatitech). Dalším typickým výskytem jsou alpské žíly. Méně běžné jsou záhnědy v dutinách vulkanických hornin (geody) a v metamorfovaných horninách. Díky vysoké odolnosti se záhnědy druhotně dostávají do sedimentů.
![]() |
Záhněda z mojí sbírky, nalezena na západní Moravě |
![]() |
Pro porovnání morion z mojí svírky |
Krystalizuje v klencové soustavě a na Mohsově stupnici tvrdosti má tvrdost 7. Typický tvar krystalu je šestiboký hranol s dvěma klenci, u kterého bývají plochy hranolu vodorovně rýhovány. Běžně však dochází k dvojčatění nebo růstu polykrystalů, ale setkáváme se také s monokrystaly.
Rozpouští se jako všechny křemeny v kyselině fluorovodíkové.
Zpracovává se jako drahý kámen (fasetové brusy, kabošony, tumblerování, plastické broušení, galanterie).
Kde v České republice najít záhnědy?
Vyskytuje se řídce v České republice (Dolní Bory, Bobrůvka, Bobrová, Rousměrov, Zlatkov, Záseka, Rožná a v dalších pegmatitech Českomoravské vrchoviny), na Slovensku (Kokava nad Rymavou).Ve Švýcarsku, v oblasti svatého Gotthara se našly krystaly do hmotnosti až 150 kg (v roce 1946 byla v Tiefengletscheru nalezena překrásná druza o hmotnosti 180 kg).
Hojné nálezy pochází z Itálie (oblast Tessinu), z Rakouska (Sulzbachtal), Polska (Strzegom) aj.
Velké krystaly záhnědy pochází z pegmatitů Brazilie, USA (colorado, Jiřní Dakota, Severní Karolína, Maine, Kalifornie), Madagaskaru, Ruska a Indie.
Záhnědy se nacházejí i ve Spanělsku (Cordoba) a Austrálie (Nový Jižní Wales)
Záhněda byla známá jako Kámen moci. Pro staré druidy byla posvátná a znamenala silnou, temnou sílu bohů a bohyň Země. V jiných kulturách vedla duše k posmrtnému životu. Sloužila v šamanských rituálech a kmenových ceremoniích a byla využívána v magii, aby se spojila s duchy nižších světů.
No comments:
Post a Comment