Monday, May 9, 2011

Drahé kameny - Granát

Granát není jenom ubližovadlo, ale také velmi krásný drahý kámen, který je známý hlavně u nás. Tento drahý kámen má krychlovou soustavu a jedná se o minerál s velmi složitým chemickým složením.

Druhy granátů jsou tyto:

Spessartin - má červenou barvu, někdy až do hněda

Uvarovit - má velmi krásnou, smaragdově zelenou barvu

Pyrop - má krásnou červenou až rudo-černou barvu

Grossular - tento drahý kámen, odrůda granátu, může mít dvě barvy, může být světle zelený, jantarově žlutý, někdy ale může mít i velmi silnou hnědou barvu

Almandin - bývá hnědočervený až černý

Andradit - může mít velmi mnoho různých barev, odstíny červené, žluté, zelené až po černou

Granát je drahý kámen, který je velmi hezký, avšak jeho využití není zdaleka jenom pro okrasné účely. Je hojně využíván v průmyslu jako kámen řezný, brusný dokonce bývá osazován i do vrtných nástrojů.

Granátu je velké množství a některé jsou skutečně až extrémně drahé. Mezi těmti drahými kameny zaujímají také velmi významné postavení naše drahé kameny. Český granát, který patří mezi pyropy. Mají unikátní barvu a je dnes již potvrzeno, že se České granáty nacházejí už ve velmi starých předmětech, například v klenotech z pátého století.

Český granát je průhledný až průsvitný minerální kámen, poměrně malých rozměrů. Unikátní je svou fascinující červenou barvou, která je způsobena tím, že se v minerálu nachází železo a chrom. Dnes je jíž jisté, že byl z říčních náplavů tento úžasný drahý kámen sbírán už v pravěku. Ve středověku byl méně oblíben, avšak potom se jeho obliba obrovsky zvýšila. Český granát se mu říká od konce 17. století. V době národního obrození se z něho stal cosi jako "národní drahý kámen".

No comments:

Post a Comment